Klunmesterskab 2019 - Resultat

KVARTFINALER HERRER   KVARTFINALER DAMER  
           
Jørgen Jonassen 149   Camilla Poulsen 212  
Mads Frørup 180   Anne Neven 183  
           
Jens Leiling 175   Heidi Rasmussen 215  
Jaques Oder 225   Lisa Herner 169  
           
René Petersen 268   Henriette Braase Rasmussen 150  
Arne Rasmussen 183   Stine Melchiorsen 204  
           
Lars Jacobsen 149   Camilla Rasmussen 217  
Kim Petersen 210   Dorthe Ørving 203  
           
SEMIFINALER HERRER   SEMIFINALER DAMER    
           
Mads Frørup 230   Stine Melchiorsen 212  
René Petersen 196   Camilla Rasmussen 232  
           
Kim Petersen 159   Camilla Poulsen 234  
Jaques Oder 204   Heidi Rasmussen 202  
           
FINALE  HERRER     FINALE DAMER    
           
Jaques Oder 174   Camilla Rasmussen 214 + 27  
Mads Frørup 200   Camilla Poulsen 214 + 29  
           
           

Klubmesterskab 2019 - Herrer

Klubmesterskab 2019  Herrer

       
             

Bane nr.

Navn

1. serie

2. serie

3. serie

Totalt

Placering

 

Henrik Scharnberg

199

158

159

516

10

 

Leif Neergaard

186

147

153

486

12

 

Arne Rasmussen

209

195

217

621

3

 

Jørgen Jonassen

213

183

179

575

8

 

Jens Leiling

192

160

224

576

7

 

Lars Jacobsen

165

192

222

579

5

 

Flemming Nielsen

180

128

208

516

10

 

Rene Petersen

162

192

224

578

6

 

Klaus Schmidt

171

143

146

460

14

 

Ole Haiberg

135

164

225

524

9

 

Ole Olesen

Skadet

       

 

Jaques Oder

207

184

235

626

2

 

Ole Buchbald Olsen

146

146

161

453

15

 

Peter Skalka

153

167

147

467

13

 

Kim Pedersen

205

179

205

589

4

 

Allan Bendt

163

137

212

512

11

 

Stig Baasch

148

160

135

443

16

 

Mads Frørup Petersen

205

257

194

656

1

             

 

           

 

           

 

           

 

           

Klubmesterskab 2019 - Damer

Klubmesterskab 2019 

Damer

       
             

Bane nr.

Navn

1. serie

2. serie

3. serie

Totalt

Placering

 

Stine Melchiorsen

204

255

201

660

3

 

Anne Neven

205

248

224

677

1

 

Heidi Rasmussen

222

195

165

582

7

 

Lajla Kondrup

150

130

158

438

12

 

Dorthe Ørving

209

217

220

648

4

 

Camilla Rasmussen

224

213

202

639

5

 

Helle Hansen

197

158

182

537

9

 

Mette Leiling

114

158

159

431

14

 

Henriette Rasmussen

184

203

214

601

6

 

Daniella Svendsen

142

163

133

438

12

 

Birte Brøndsted

166

127

109

402

15

 

Lisa Herner

210

211

246

667

2

 

Camilla Poulsen

173

191

206

570

8

 

Pia Bendt

175

177

161

513

10

 

Susanne Steffensen

140

156

148

444

11

 

           

 

           

 

           

 

           

Klubmesterskab Resultatet

KVARTFINALER HERRER   KVARTFINALER DAMER
         
Kim Pedersen 205   Camilla Poulsen 163
Birger Lind 126   Daniella Lykke Bech Svendsen 208
         
Christopher Reinich 257   Camilla Rasmussen 207
Steffen Boie Petersen 147   Heidi Rasmussen 198
         
Ole Olesen 171   Anne Neven 172
Klaus Schmidt 176   Henriette Braase Rasmussen 193
         
Jørgen Jonassen 144   Dorthe Ørving 223
Arne Rasmussen 202   Stine Melchiorsen 191
         
SEMIFINALER HERRER   SEMIFINALER DAMER  
         
Christopher Reinich 223   Dorthe Ørving 216
Klaus Schmidt 245   Henriette Braase Rasmussen 130
         
Kim Pedersen 163   Daniella Lykke Bech Svendsen 179
Arne Rasmussen 186   Camilla Rasmussen 199
         
FINALE  HERRER     FINALE DAMER  
         
Klaus Schmidt 169   Dorthe Ørving 184
Arne Rasmussen 235   Camilla Rasmussen 181

Klubmesterskab

Referat af klubmesterskabet 2018

I år deltog 14 damer og 15 herrer i mesterskabet som blev afholdt en meget lun tirsdag aften i Glostrup Bowlingcenter, hvor der var fin stemning på alle baner og blandt de fremmødte heppere.

I den indledende runde startede herrerne meget forsigtigt og blev således klart overgået af vores dygtige damer og det viste sig også at hos damerne skulle der væltes 528 kegler for at komme i kvartfinalen medens herrerne kunne nøjes med 489 kegler.

Den ene kvartfinale blev en gentagelse fra sidste år mellem Heidi og Camilla Rasmussen og igen i år trak Camilla det længste strå med 207-198 i en meget lige kamp, hvor Heidi ikke fik lavet en dobbelt strike i 10.rude som var nødvendigt for at vinde.

I 2 andre kvartfinaler fik vi en overraskelse idet Daniella slog Camilla Poulsen (som blev nr. 1 i indledende) med 208-163 og Henriette slog Anne Neven med 193-172. Begge sejrsdamerne spiller normalt på 2. holdet så det er super godt klaret at slå 2 kommende ligaspillere ud.

Den ene semifinale stod mellem Dorthe og Henriette og her gjorde Dorthe kort proces med en sejr på 216-130. Det fungerede lige pludselig ikke for Henriette men flot klaret at nå semifinalen.

I den anden semifinale skulle Camilla Rasmussen møde Daniella. Det var en meget lige kamp indtil 7-8.rude hvor rutinen viste sig hos Camilla som kørte sejren i hus med 199-179. Super flot klaret af Daniella at nå en semifinale i det skrappe selskab.

Så ventede alle spændt på finalen mellem sidste års klubmester Camilla Rasmussen og Dorthe. Finalen blev noget af en gyser, hvor Camilla havde sejren i egne hænder inden 10. rude hvor hun måtte se at der stod en svær split tilbage som hun desværre missede. Dorthe derimod, som havde været nede i sækken, så lige pludselig en chance for at vinde ved en lukket 10. rude og det klarede hun i flot stil og vandt 184-181.

Hos herrerne blev den ene kvartfinale mellem Ole Olesen og Klaus Schmidt uhyre tæt og blev først afgjort i 10.rude hvor Ole formåede at køre forbi én kegle som stod tilbage og dermed kunne Klaus vinde 176-171.

I semifinalen skulle Christopher og Klaus mødes. Kampen blev vel nok mesterskabets mest velspillet hvor Klaus lagde ud med en 6-dækker, 1 spare og en dobbelt, men Christopher fulgte fint med og kampen endte med at Klaus fra vores 3. hold vandt kampen med 245-223.

Den anden semifinale mellem Kim og Arne blev lidt mere på det jævne og Arne vandt med 186-163.

I finalen skulle mesterskabets helt store overraskelse Klaus møde Arne. Arne undervurderede bestemt ikke Klaus som måske var blevet lidt træt, så Arne vandt finalen med 235-169.

STORT TILLYKKE til vores 2 nye klubmestre, Dorthe Ørving og Arne Rasmussen

Efter finalen var der spisning og hyggesnak for de 40 fremmødte som fik en buffet med oksefilet, grøn salat og kartofler og derefter en skøn chokolade brownie.

Tak for et godt mesterskab, det store fremmøde og rigtig god sommer.

 

Startliste Damer

Bane nr.

Navn

1. serie

2. serie

3. serie

Totalt

Placering

 

Lajla Kondrup

198

157

136

491

10

 

Anne Neven

213

189

162

564

3

 

Dorthe Ørving

172

210

179

561

4

 

Heidi Rasmussen

224

150

159

533

7

 

Mette Leiling

152

172

152

476

11

 

Eva Kristensen

160

224

133

517

9

 

Camilla Rasmussen

174

183

221

578

2

 

Camilla Poulsen

174

184

223

584

1

 

Daniella Lykke Bech Svendsen

182

190

156

528

8

 

Henriette Braase Rasmussen

189

214

135

538

6

 

Bente Bartholin Kofoed

157

138

144

439

14

 

Stine Melchiorsen

172

177

200

549

5

 

Marianne Lind

171

128

171

470

12

 

Lena Dahl

150

155

162

467

13

             

 

           

 

           

 

           

 

           

Startliste Herrer

Bane nr.

Navn

1. serie

2. serie

3. serie

Totalt

Placering

 

Lars Jacobsen

184

150

139

473

10

 

Arne Rasmussen

191

181

172

544

5

 

Jens Leiling

159

134

176

469

14

 

Jørgen Jonassen

205

145

227

577

4

 

Lars Jürgensen

157

179

135

471

12

 

Ole Olesen

178

214

186

578

3

 

Christopher Reinich

179

167

236

582

2

 

Henrik Scharnberg

189

138

143

470

13

 

Peter Skalka

156

161

137

454

15

 

Kim Pedersen

222

181

209

612

1

 

Klaus Schmidt

189

171

175

535

6

 

Ole Haiberg

169

155

161

485

9

 

Flemming Nielsen

134

151

187

472

11

 

Steffen Boie Petersen

162

154

175

491

7

 

Birger Lind

167

152

170

489

8

 

           

 

           

 

           
 

 

 

     

 

 

 

 

Indbydelse til Klubmesterskab

Klubmesterskab 2018

Årets klubmesterskab bliver afholdt  tirsdag den 22. maj kl. 17.00 i Glostrup Bowlingcenter

HUSK at møde op ½ time før, så I kan være på plads når vi starter.

HUSK også at vi spiller i vor klubdragt.

Spillet foregår på den måde, der er omtalt i vores vedtægter.

Først spiller vi alle mod alle. 3 serier europæisk.

Dernæst spiller de 8 bedste damer og de 8 bedste herrer mod hinanden i cup-system.

Den bedste fra de første 3 serier spiller mod nr. 8. Nr. 2 mod nr. 7 og så fremdeles. Kun vinderen går videre.

Står de to spillere lige efter 10. rude spilles en ekstra rude indtil vinderen er fundet.

Bedste blandt vinderne mod dårligste og så videre.

Dette system har vi efterhånden spillet mange gange og det sikrer mange spændende kampe. I år vil der helt sikkert være endnu mere spænding end vi plejer at se, selvom vi er godt vant.

Da vi har 13 baner til rådighed i de første 2 timer må I forvente, at I kommer til at spille 3 på en bane ganske som på en træningsaften. Det vil også kunne ske, at damer og herrer spiller på samme bane.

Til de første 3 serier vil der blive trukket lod om banerne af spilleudvalget.

Vi har fået hallen til at lave en lækker buffet som vil være klar efter mesterskabet dvs. kl. 20, prisen vil blive favorabel, men kendes endnu ikke.

Sammen med din tilmelding bedes du skrive om du vil deltage i buffeten som er for egen regning.

Tilmelding til Leon Hansen senest den 15. maj og helst på mail: leonh@mail.dk

Mange bowlinghilsner

Susanne og Leon

 

Klubmesterskab Referat 2017.

Referat af klubmesterskabet 2017

 

I år deltog 11 damer og 13 herrer i mesterskabet. Derudover var der mødt en masse heppere op i hallen så mesterskaberne blev afviklet i en herlig stemning.

Den indledende runde blev historisk da Stine Melchiorsen væltede 750 kegler på de 3 serier, hvilket aldrig før er sket til klubmesterskabet. SUPER FLOT Stine.

Så er det bare ærgerligt at blive sendt ned til bane 1 som var noget forskellig fra bane 8 og så vælte 167 kegler og dermed blive slået ud i kvartfinalen af Bente Bartholin. Så endnu engang fik vi bekræftet at klubmesterskabet er en uforudsigelig størrelse.

I en anden kvartfinale havde vi en tæt kamp mellem Heidi og Camilla Rasmussen som Camilla vandt med 2 kegler.

Da vi skulle i gang med semifinalen måtte Bente Bartholin desværre trække sig med en skade således at Camilla vandt semifinalen uden kamp.

I den anden semifinale mødtes Helle og Anne, hvor Anne kørte sejren hjem uden de store problemer.

Selve finalen mellem Camilla og Anne blev en spændende og lige affære som blev afgjort i 7.rude hvor Camilla lavede en dobbelt strike og dermed kunne vinde med 204 – 191.

Hos herrerne var det Kim P. og Arne som lagde bedst ud i indledende runde med hhv. 669 og 641 kegler.

I kvartfinalerne var der masser af spænding i de 2 af dem. Stig og Arne mødtes og her vandt Stig med 4 kegler efter en flot afslutning i 9. og 10. rude.

I en anden kvartfinale mødtes Jørgen og Mads og her var der endnu mere spænding da Jørgen tog sejren med èn kegle 222-221. Her blev det først afgjort i 10. rude hvor Mads lagde ud med en 6 spare, hvilket lige nøjagtigt ikke var nok til at han kunne vinde, men flot spil af begge.

Stig havde fået mod på bowlinglivet efter den flotte sejr over Arne, og nu skulle han møde Kim P. (nr. 1 indledende) men det slog ikke Stig ud. Han gik på med krum hals og da Kim ikke havde tur i den vandt Stig overraskende også denne kamp med 179-173 igen efter en flot 9. og 10. rude.

Finalen blev således mellem finaledebutanterne Jørgen og Stig fra hhv. vort 1. og 2. hold. Kampen blev dømt fifty fifty på tilskuerpladserne inden kampen på grund af Stigs gode stime og det skulle da også vise sig at det blev tæt hele serien igennem, men til allersidst gik dampen lidt af Stig og han måtte se sig besejret af Jørgen som vandt med 200-194 efter flot spil af begge.

STORT TILLYKKE til vores 2 nye fortjente klubmestre.

Efter finalen var der spisning og hyggesnak for de 30 fremmødte som fik serveret lasagne og grøn salat.

TAK for det store fremmøde og god sommer.

Klubmesterskab 2017 - Damer Indledende

Klubmesterskab 2017 

Damer

       
             

Bane nr.

Navn

1. serie

2. serie

3. serie

Totalt

Placering

 

Karin Vinsløv

203

188

237

628

2

 

Eva Kristensen

141

137

172

450

10

 

Lajla Kondrup

143

115

159

417

11

 

Heidi Rasmussen

192

169

157

518

6

 

Camilla Rasmussen

201

180

191

572

3

 

Anne Neven Nygaard

159

163

184

506

8

 

Pia Bendt

214

153

159

526

4

 

Helle Hansen

176

154

191

521

5

 

Bente Bartholin

165

149

179

493

9

 

Stine Melchiorsen

256

238

256

750

1

 

Susanne Steffensen

183

174

152

509

7 (udgået)

Slutspil Herre og Damer 2017

KVARTFINALER HERRER   KVARTFINALER DAMER
         
Klaus Schmidt 143   Bente Bartholin 169
Kim Pedersen 210   Stine Melchiorsen 167
         
Stig Baasch 208   Anne Neven Nygaard 197
Arne Rasmussen 204   Karin Vinsløv 189
         
Jørgen Jonassen 222   Heidi Rasmussen 203
Mads Petersen 221   Camilla Rasmussen 205
         
Lars Jürgensen 197   Helle Hansen 181
Leon Hanssen 161   Pia Bendt 147
         
SEMIFINALER HERRER   SEMIFINALER DAMER  
         
Lars Jürgensen 202   Bente Bartholin Udgået
Jørgen Jonassen 214   Camilla Rasmussen VUK
         
Stig Baasch 179   Helle Hansen 154
Kim Pedersen 173   Anne Neven Nygaard 179
         
FINALE  HERRER     FINALE DAMER  
         
Stig Baasch 194   Camilla Rasmussen 204
Jørgen Jonassen 200   Anne Neven Nygaard 191

Klubmesterskab 2017 - Herre Indledende

Klubmesterskab 2017  Herrer

       
           

 

Navn

1. serie

2. serie

3. serie

Totalt

Placering

 

Jørgen Jonassen

204

180

171

555

6

 

Lars Jacobsen

156

170

168

494

9

 

Stig Baasch

160

191

193

544

7

 

Mogens Voigts

146

121

149

416

13

 

Leon Hansen

171

174

247

592

4

 

Arne Rasmussen

201

214

226

641

2

 

Mads Pedersen

181

237

182

600

3

 

Allan Bendt

124

160

197

481

10

 

Kim Pedersen

210

237

222

669

1

 

Flemming Nielsen

150

145

150

445

12

 

Klaus Schmidt

171

213

153

537

8